Nebėgantis žino geriau

Ar žinote, kad už bėgiką apie bėgimą visada geriau žino nebėgantys žmonės? 🙂

Viena iš man labiausiai patinkančių visažinystės apraiškų yra frazė: “taigi susivarysi sąnarius! Visi bėgikai susivaro!” Dar priduria, kad tatai man įvyks greitai. Aš tuomet nusistebiu, kokia laimė ištiko nebėgantį pažinoti visus bėgikus, susivariusius sąnarius. Oho. Ir vis laukiu, kada tas susivarymo momentas įvyks. Žmonės mėgsta susieti pavienius atvejus su VISAIS atvejais – tarkim, vienas pažįstamo pažįstamas, girdėjo, kad turėjo operuotis kelį. Girdėjo, kad jis bėgiojo, buvo sportininkas. Vadinasi, sąnarys “parėjo” bėgant, vadinasi, ir tau taip bus. Greitai.

Dar labai dažnai nebėgantys sako, kad jie irgi yra bėgioję. Kažkada, prieš kokius 13 metų, išėjo į parkelį pabėgioti. Bet nesąmonė tas reikalas, žiauriai neįdomu, nubėgo jie tada belekiek, bet jų tas sportas nei kiek nesužavėjo (sako išpūsdami cigarkos dūmelį).

Dar nebėgantys mėgsta patarinėti avalynės klausimais (net jei ir neklausei jų apie tai). Sako: “bet tu žinai, kad bėgiot reikia su specialiais batais (nesvarbu, kad bėgi jau penkti metai ir per metus sunešioji po 2-3 poras asicsų, NB, mizunų, bruksų, salomonų ir t.t.), tai va, žinok, ten turi būti tokie su paminkštinimais, specialiu padu ir visai kitokie, negu į kačialkę.”

Nebėgantys kartais pademonstruoja labai rinktines ir specifines žinias, sakydami: “o tu žinai, kad bėgikai kartais vemia per maratonus? Griūna, voliojasi šalikelėse, o kai kurie net vemia. Nes nuo krūvio belekaip organizmas sugriūva, paskui reabilitacija užtrunka ilgai ir kainuoja tūkstančius. Žodžiu, sveikatai tai peilis tas bėgimas…”

Kartais pasidalina kokio labai gero savo draugo patirtimi, kai prasitari (netyčia, nes žinai kuo tas prasitarimas baigsis, bet matyt labai norėjai pasisakyt, pasidžiaugti ar ką), kad ketini bėgti maratoną pirmą kartą (maratonu aš vis dar vadinu 42km195m). Tada išdidžiai, tarsi patys būtų bėgę, pasakoja kaip ten jis verkė finišavęs, kaip viską jam skaudėjo ir kaip tris dienas nepaėjo. Tada įsidrąsinęs paklausi, kiek tas žmogus treniravosi tada? Atsako, kad pusmetį NET. Hm… Iš to plaukia dar kartais toks maloniai motyvuojančiai nuteikiantis klausimas – tai jei tu bėgioji jau tris metus, kodėl dar nenubėgai maratono? Nes tas jo draugas tai toks stiprus, ištvermingas ir visaip kaip šaunuolis, o tu va lakstai lakstai tuščiai… Žmonės per tiek laiko olimpiečiais tampa, jeigu ką 🙂
Šis pasakojimas dažnai kartojamas bent keletą kartų (aišku, skirtingu metu), kad gerai įsimintum ir apmąstytum (nors ir sekantį kartą galėtum žodis žodis atpasakoti tą verkimo ir skausmo istoriją. Svetimą, tau pačiam nepažįstamo žmogaus.).

Būna ir tokių frazių iš tos gilios išminties ir patirties: “Bet tu savižudis, žinok” (čia kai kokiam nors būrelyje draugų visi kalba apie savo sportines veiklas, ir tu neapdairiai iš inercijos lepteli, kad vakar nubėgai 15km). Ok, žinosim.
Arba: “Bet juk tu žinai, kad maratonas tai maždaug 40 kilometrų..?”
“Tai kodėl nebėgai maratone savaitgalį?” (nors savaitgalį, vyko, pvz.: varžybos “Bėk už Kauną”, kurioje nebuvo maratono distancijos. Pusmaratonio irgi nebuvo.)
“Aš tai bėgioti negaliu, mano stambūs kaulai/genai ne tokie/aš vaikystėje buvau koją susilaužęs. Tau išeina, nes tavo tėvai kūdi.”

Galvoju, kad nieko čia juokinga. Žmonės remiasi savo arba aplinkinių patirtimi, o ji dažnai papuola nekokia. Kažkas vėmė, kažkam trauma, kažkas tris dienas verkė. Žmonėms juk neužsifiksuoja geri dalykai, ar ne? Nes, tarkim, esi geras pavyzdys – bėgioji sau sėkmingai be traumų jau šeši metai, rezultatai gerėja, jautiesi puikiai, tau nebeskauda nugaros ir nepameni, kada paskutinį sykį slogavai. Deja, apie tave niekas nepasakos kitam bėgikui, nes bėgimas juk yra visaip kaip žalojantis dalykas. Bent jau nebėgantys taip nori galvoti.

Kažkaip man čia išplaukia vieno rašytojo ir žurnalisto pateiktas stereotipų pavyzdys (neminėsiu pavardės, nes jis labai garsus, ir jei paminėsiu, visi galvos, kad siekiu populiarumu pasinaudoti 🙂 ). Jis savo knygos pristatyme pasakojo apie žmonių įsitikinimus, kad kokakola yra labai blogai, nes joje ištirpsta įmestas dantis. Kai tiems žmonėms pasakai, kad apelsinų sultyse tas pats procesas įvyksta daug greičiau, jie trumpam pasimeta, ir galiausiai vistiek pasako, kad kokakola vistiek yra blogai. Nu gal tada ne dėl to tirpimo, bet dėl ko nors kito. Ir aš čia ne apie tai, kad kola yra sveikas gėrimas. Aš čia apie stereotipus, kurie kartais labai abejotini, bet visuomenėje maloniai sukramtomi.

Būna Jumi taip? Pasisakykit, Lapė kolekcionuoja tokias įdomybes 🙂

Advertisements

30 thoughts on “Nebėgantis žino geriau

 1. Vita

  Man labiausiai patinka komentarai iš serijos: “o mano pažįstamas irgi maratoną bėgs – Nike We Run užsiregistravo”. Ne, 5 km nėra maratonas. Net 21,1 km nėra maratonas. Arba klausimai: “O tai kiek ji bėgo?” “Maratoną.” “Nu taip, bet kiek kilometrų?”. Ir dar būtinai visi paminės, kad bėgimas labai širdžiai kenkia ir kažkur tai skaitė, kad kažkas numirė bėgdamas maratoną. Ir geriausia būna, kai pasakius savo finišo laiką (ypač jei dar pb), paklausia, per kiek greičiausias nubėgo. Ir priduria, kad nori palyginti. Nu tipo, kiek čia tu atsilikai nuo jo. #facepalm

  Reply
  1. lapebega Post author

   Vita, konkrečiai. Ir dar būn, kai pasakai, kad bėgai varžybose, paklausia “tai kelinta atbėgai?”, sakai, 254, sako: “o tai kodėl ne pirma??” :/

   Reply
 2. vg2run

  Seriously, šitas postas nerealus 😀 Net skaitydamas, prisiminiau konkrečius atvejus ir susinervinau ! 😀 Širdis stipriau mušt pradėjo, šiandien vidutinis jau nieko gero nerodys 😀 Ačiū. 😀 Į tą pačią temą dar būna kai paklausia: “o tai kaip tu ten užsiregistravai ? Kainuoja tipo kažką?” Atsakau, na taip, kainavo 10 eurų mokestis startinis. ir tada: “Kąąąą??? tu dar mokėt turi ? ha ha ha, jie čia turėtų man sumokėt kad bėčiau, o ne aš jiem..” – sako dažniausiai žmogus, kurio laisvalaikis labai artimai susijęs su alaus butelio atidarymo garsu.

  Reply
 3. lewraz

  dar būna kai iš bėgimo su medaliu grįžti – oooo, čia už kurią vietą? kaip tai visi finišave gauna?:-O

  Reply
 4. Marius

  Kad visada žmonės viską žino. Tai įskiepyta nuo mažens. Nes 1) jeigu tu nežinai, esi niekam neįdomus, o būti neįdomiam yra savaime neįdomu, 2) mokykloje jeigu nežinai ir pasakai nesąmone visada gausi didesnį pažymį jeigu pasakai, kad tiesiog nežinai. Bent jau mano laikais taip buvo. Taigi nežinojimas yra didelis blogis, todėl visi viską žino. Aš apie bėgimą kuo toliau tuo mažiau bežinau ir kas man buvo prieš kelis metus visiškai aišku, dabar yra nevisai aišku 😀 Bet, kad ir tie patys begikai.lt apie maratoną viską žino, nors dauguma jų nėra tos distancijos bėgę 😀 Bet nuo kelinto km prasideda “tikrasis maratonas” niekam nekyla klausimų 😀

  Reply
  1. lapebega Post author

   Žinai, bent jau kai diskutuoja bėgantys žmonės, tai dar kažkaip… Nu domisi, skaito, sakykim, kad ir žino bent kiek tikresnių dalykų, nei dešinės rankos nykščio lavintojai ant sofkutės. O va kai komentuoja nebėgantys tai nedrįsk paprieštaraut, nes nu jo draugelio Petro brolis Albinas tai va sakė, kad kai bėgo 5km maratoną, tai jam ten lauk viduriai vertėsi…

   Reply
 5. parbegu

  Žiemą – kai orai pagerės, būtinai pradėsiu ir aš bėgioti.. dabar tai žiauriai šalta, be to dar tas sniegas..
  Pavasarį – neturėjau kada, juk pirmas gražus savaitgalis, tai varėm su chebra šašlų pasikept..
  Vasarą – baik tu, kaip per tokius karščius galima bėgt, dar saulės smūgį gausi..
  Rudenį – žinai dabar tie lietūs ir pan.. bet nuo kito sezono tai būtinai ir aš pradėsiu bėgiot..

  Reply
  1. lapebega Post author

   Aha, bet tai atmazai, kurie reiškia, kad juos sakantysis visai pats lengvai bėgiotų, ir visai tu ne kietas, tiesiog vat jam tas oras… Be to iš to labai įdomus kompiliacinis pasakymas kartais gaunasi: “Tu bėgioji žiemą?? Bet tai tu žinai, kad nušalsi sąnarius kelių??” 🙂

   Reply
 6. vg2run

  Dar toks iš vyresnės publikos(močiutės, diedukai, dėdės), kai sužino kad ir vėl savaitgalį nubėgau 15km: “15km nubėgai? Tai nuo ko tu taip bėgi ? a ? Kas negerai ??” Ir dar į kolekciją: “bėk bėk, bet bėgikai tik nuo infarkto stengiasi pabėgt, ir nei vienas nepabėgo dar :)”. Nes matai pagal šituos išminčius, visi bėgikai gali mirt tik nuo vienos priežasties 😀

  Reply
  1. lapebega Post author

   Mirsim nuo infarkto ir suvarytais sąnariais 🙂

   Ir dar į tą pačią temą – kas nors dar numeta perfrazuotą anekdotą, kad bėgimas prailgina gyvenimą 5 metais, bet tu visą tą laiką praleidi bėgdamas.

   Reply
   1. vg2run

    Reikia pasidaryti daug vizitinių kortelių, kurios būtų paprastos, baltos, ir ant jų viduryje užrašytas tik vienas adresas. Tai yra linkas į šį postą su visais komentarais. Ir kiekvieną kartą(eilinį kartą), kai išgirsim vėl tokias kalbas, reikia tiesiog duoti žmogui tą vizitinę kortelę ir liepti pasiskaityti apie save. “Pasiskaityk, čia apie tave, tau patiks”

 7. Dainius

  🙂 Mano variantai: 1. Mama kaime: „Vaikeli, būk geras, taip apsirengęs neik bėgiot… Ir iš viso geriau nebėgiok čia… Žinai… Ryt išvažiuosi, o man čia gyventi reikės…“ 2. „Taiiiiip, bėgimas dabar prideda vertės“ – prie Velykų stalo atsiduso giminaitis. Nes jo viršininkas šį pavasarį pradėjo „bėgiot maratonus“, lojalūs kolegos jau prisijungė, teks ir jam…

  Reply
 8. Tomas

  Lape, nė trupučio nenustebsiu, jei po šio įrašo Tamsta tapsite naująja interneto sensacija. Tai būtų visiškai pelnyta. 😉

  Reply
 9. nereikia

  labai geras tekstas, radau jį g+iuse pašerintą.
  o kaip periodiškai retkarčiais vis pamėginantis pradėti iš tikrųjų bėgioti galiu pasakyti, kad čia visur visška teisybė parašyta. ir va, pavyzdžiui, čia:
  https://plus.google.com/117878670573326960828/posts/4XahoYuHhHh
  vos tik pasigyriau atnaujinęs bandymus ir vargais negalais (pirmą dieną) nubėgęs du stadionėlius mokyklos, tuoj diskusijoje (gana gausioje, nes g+ mažai chebra komentuoja paskritai) gavau palinkėjimų apie sąnarius ir patarimų apie dietą :)))

  o ne po delu tai: vakar ir šįryt jau net ir malonumo buvo po kelias akimirkas bebėgant. kvėpavimas stoja į sistemą šiokią tokią.

  Reply
  1. lapebega Post author

   Paskaičiau komentus g+ ir galvoju, kad reikės antrą dalį rašyt… 🙂 o jei kas klaustų manęs, tai sportas tikrai turi įtakos svoriui, ale iš kur aš galiu žinoti, juk aš tik bėgioju 🙂

   Reply
   1. nereikia

    parašyk ir duok man žinot pašerinsiu per g+iusą 🙂 ir nors sportas vistiek DO NOT HAVE ANY IMPACT to the SVORIS, bet … :)))

 10. Artojas Bronius iš Vyžlaukių kaimo

  Nu bet jūs tai tikrai bėgiodami susivarysit visus organus, paklausykit, ką seni žmonės šneka. Mūsų kaime tai niekas nebėgioja, turi rimtesnių darbų. Nebent protas kam pasimaišo, tada jau laigo laukais be jokio tikslo. O mieste kiek tokių! Dar jei bent su reikalu bėgtų, pvz., į turgų, į bažnyčią arba giminių aplankyti, tai suprantama, o juk bėgioja be reikalo. Seniau žmonės batus taupydavo, iš namų išeidavo basi ir apsiaudavo tik priartėję prie miestelio. O dabar nusiperka brangiausius batus, kurie netinka nei prie kostiumo, nei į grabą, ir zulina juos kasdien be reikalo. Tai kur protas? Atsirastų pas mane tokių kaime, tai įkinkyčiau į žagres, bent naudos būtų. Bet ką ten tokie paars – išdžiūvę kaip šakaliai, vien kaulai ir skūra. Kai reikėtų savo rekordus išartomis vagomis matuoti, išgaruotų visas kvailumas. Mačiau varžybose net greitoji budi. Turbūt tam, kad po finišo supakuotų visus čempionus ant neštuvų ir vežtų kaip donorus laukiantiems organų. Bet maža nauda iš bėgiko organų – juk pas juos viskas suvaryta. Vienu žodžiu, sustokit žmonės, pagailėkit savęs ir paklausykit, ką Bronius šneka.

  Reply
 11. Indrė

  Na super aprašymas, Lape! Super!
  Kad ir dabar kojas skauda po maratono, tai pirma būna gailestingas žvilgsnis ir komentaras ”va va nuo bėgimo..matai dėl to ir nebėgioju”. Dar būna ”tau gyvent nusibodo?”, ir paklausus, ką veiki laisvalaikiu, atsakius, kad bėgioju/sportuoju, tada perklausia, o tai ta prasme laisvalaikiu ką veiki? Atsakau ”Nu bėgioju!” lieku nesuprasta 95proc.
  Geriausias komentaras buvo, kad ”Tai va, pasibaigs maratonas, tai galėsi bent valgyt normaliai” Likau be žado ”Nesupratau?”, tada ”Nu tai kiek tą proteiną gali valgyt su daržovėm?” (suprask, kas tikras maistas man, tai nereiškia, kad tikras maistas kitam. Ne esmė, kad aš taip daug metų per pietus taip valgau ir tai mano įprotis, bet žmonės mat kaip į vargšiukę matomai žiūri…). Išminčių pilna… Juokingiausia, kad iš pradžių jie juokias, o vėliau iš tavęs mokos ir jiems tampi įkvėpimu 🙂

  Reply
  1. lapebega Post author

   Kartais tai turbūt ir tolerancijos stoka “kitokiems”, t.y. Kitaip gyvenantiems. Kol savo “uolumu” jiems neįrodai kitaip. 🙂

   Reply
 12. Shernas

  Lape, Tu dėl savęs bėgioji ar kaip dauguma, t.y. dėl laikų feisbuke? 🙂 Man buvo susidaręs įspūdis, kad dėl savęs, bet kam tuomet kreipti dėmesį į aplinkinių kalbas? Aplinka visada žino geriau, ir visose srityse. Pvz, jei pažįstamas advokatas abejoja dėl sprendimo, tai jo kaimynė bobutė viską puikiai žino iš anksto. O ir man, kaip fizikui, jau buvo daug kartų išaiškintas ir mobiliakų poveikis, ir atominės energetikos perspektyvos 🙂 Tiesiog gyvenimas per trumpas kreipti dėmesį į visas nesąmones.

  Reply
  1. lapebega Post author

   Shernai, jei atvirai, tai jaučiu, kad klausimas “dėl ko aš bėgioju” ir teiginys, kad “klausau aplinkinių” nelabai susiję. Bėgioju dėl savęs, taip. Klausau, nes tie žmonės dažnai yra artimi, o ir apskritai, mano būdo savybė tokia, aš esu klausytoja. Man patinka analizuoti žmonių jausmus kuria nors linkme, pasigilinti į jų minčių kilmę. Klausau, analizuoju, galvoju, kartais parašau. O bėgu dėl savęs – jei man sako, kad žudau save bėgiojimu, tai sakykim, kad paklausau ir bėgioju toliau 🙂 Dėl savęs. 🙂
   Bet, vienok, jei TIK dėl savęs, tai gali kilti klausimas ir kam šitas blog’as iš viso reikalingas, kam jį rašyti, jei “dėl savęs”? Verčiau dėti į stalčių 🙂
   Žodžiu, Hau Shernai, kodėl miškuose nesutinku?

   Reply
   1. Shernas

    Todėl, kad esu pakeistų savybių vilnietiškas Shernas ir lakstau asfaltu 🙂 miško takeliais nesiryžtu greitai bėgti, kažkaip nepratęs, kanopos nesidėlioja, atrodo, kad tuoj išsisuksiu kurią 🙂

 13. boldrikas

  Prajuokino! 😆😆 Liuks tekstukas! Man nuo 14 metų ir mama ir seneliai vis kartojo (kalbėdami apie mano sportus) – “ką tu čia jerundoj zanimajišsia, eik geriau į stroikę dirbti, ten sveikatą IRGI susivarysi, bet bent pinigų užsidirbsi” 😊 apie sąnarius, badavimą (niekada nesu badavęs) ir visa kita – 100 % true ir reguliariai kartojama aplinkinių ir dabar. O dar tie draugai, kurių genetiškai stambūs kaulai, kurie tikrai galėtų nubėgti, kad ir 100 km, bet dėl vienokių ar kitokių priežasčių to nepadaro, išvis užmuša 👣

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s